تحولّات خاورمیانه و نظریه ی بازی ها

تحلیل فارسی

یک رویکرد تئوری_ توصیفی

نظریه بازی برای انقلابی‌ها/ت:بهزاد خوشحالی

1-سال 1381میلادی داروغه‌ای به روستای فوبینگ در اسکس آمد تا برای سومین بار متوالی طی چهار سال اخیر مالیات‌های تصاعدی را از اهالی جمع کند. روستاییان این بار او را بیرون انداختند. ماه بعد سربازها از راه رسیدند و روستایی‌ها آنها را هم بیرون ریختند. طولی نکشید تا وات تیلر از اهالی کنت شورشی توده‌ای به راه انداخت، خانه‌های چندین تن از مقامات سوزانده شد، اسقف اعظم کانتربری و خزانه دار پادشاه کشته شدند و برج لندن نیز فتح شد.

2.توده‌های انقلابی گاهی به یکباره خودشان را دارای قدرت و اختیار می‌بینند. رفتن ناگهانی ريیس‌جمهور تونس زین‌العابدین بن علی برای مثال، باعث شد که سایر معترضان خاورمیانه شهامت بیشتری پیدا کنند. نه اینکه هیچ ارتباط مستقیم مشخصی میان تونس، بحرین یا لیبی باشد. بلکه تنها شکست بن علی باعث شد که معترضان سایر کشورها نیز با یکدیگر همکاری نمایند و امید داشته باشند که تنها نیستند .

3-توییتر شاید به این همکاری کمی کمک کرده باشد – البته داده‌هایی که من دیده‌ام چندان موید این مطلب نیستند – اما آنچه از آن بسیار بیشتر اهمیت داشت پایین آوردن نماد بن‌علی یا حسنی مبارک بود.

4-یک روستایی دست‌خالی نمی‌تواند تنها برج لندن را فتح کند. توده‌ها قدرت دارند و به همین دلیل هم هست که علامت دهی و هماهنگ شدنشان اینقدر اهمیت دارد. با تمام اینها.

5-امامعترضان به دنبال چه جور نتایجی باید باشند؟ طبق مطالعات دو اقتصاددان به نام‌های دارون آسمگلو و جیمز رابینسون با ساختن مجموعه‌ای از بازی‌های گیم تئوری برای نقل‌ و‌ انتقالات سیاسی عقیده دارند که جواب این است: امتیازی که به این سادگی‌ها نشود لغوش کرد. بن علی بی‌شک نمی‌تواند به تونس برگردد، درصورتی که معترضان از همين حالا نگران شده‌اند که شاید اصلاحات دموکراتیک ضروری انجام نشود. مبارک شاید گذشته مصر باشد، اما آینده مصر مهم تر است.

6- اساسی تازه ، حقوق مدنی و انتخابات مشروع همگی از ضروریات ابتدایی هستند. انقلابیون حق دارند که روی آنها تاکید داشته باشند، اما دشوار است که انتظار داشته باشیم به این سادگی‌ها کوتاه بیایند .

7-بسیار جالب است اگر تحولات خاورمیانه را از منظر نظریه بازی‌ها نگاه کنیم. برای مثال پاداش سلطنتی 35 میلیارد دلاری پادشاه عربستان به نظر نمی‌رسد که معترضان و فعالان را راضی کرده باشد. معقول هم هست: این پاداش‌ها را می‌توان لغو کرد به ویژه اگر سران معترض وقتی اوضاع آرام است همگی بازداشت شوند .

اما بدهد. وقتی این مقاله را می‌نویسم قذافی هنوز در تریپولی است و به نظر به هیچ قیمتی هم حاضر به کوتاه آمدن نیست، اما مخالفان شجاع او هم حالا عزم‌شان جزم شده است، خوب می‌دانند که به اصلاح برنامه مدارس بسنده کرد و بعد هم انتظار زنده ماندن داشت .

لشگر شورشیان وات تیلر در شرق لندن با سپاس شاه ریچارد نوجوان روبه‌رو شد. تیلر تقاضاهای خود را مطرح کرد: پایان اشرافیت‌های فئودالی به جز پادشاه، پایان مالیات‌های تصاعدی، کار براساس قراردادهای آزاد به جای اجبارهای فئودالی و ارزان شدن کرایه زمین‌ها.

یکی از مورخان آن دوره گزارش کرده است: «به این درخواست‌ها پادشاه یک جواب ساده داد، آنها را بی‌دردسر برآورده سازند و فقط قلمرو پادشاه او بی‌خدشه باقی بماند. سپس به تیلر گفت که با همراهانش به خانه برگردد.» درست است که در 2011 .

فایننشال تایمز /تیمهارفورد

تحولّات خاورمیانه و نظریه ی بازی ها

Related posts

چرا حرکت ما به سوی آینده گم شده است؟

بهزاد خوشحالی

سوسياليسم بازار  و دولت رفاه، يك مقايسه ي محتوايي

مردم ایران سرانجام، این”حبس بزرگ” را با “آزادی بزرگ” جایگزین خواهند نمود

بهزاد خوشحالی

نگاهی به چالشهای توسعه سياسی در کردستان

بهزاد خوشحالی

کردستان به مثابه “یک سیستم باز”، احزاب کردستانی به عنوان “زیرسیستم” (یک تحلیل سیستمی)

بهزاد خوشحالی

بيان حقيقت در برابر قدرت

بهزاد خوشحالی

سرزنش برای من و نه برای تو: حساسیت وضعیت و مسوولیت اخلاقی؛ نظریە اخلاقی و عمل اخلاقی

بهزاد خوشحالی

جبهه‌ی متحد کردستانی، ضرورت سرعت تشکیل

بهزاد خوشحالی

“شعله ی رقصان امید باشید”

بهزاد خوشحالی

دیدگاه خود را بنویسید