پژاک – گفتگو با بخش فارسی رادیو فرانسه

رادیو فرانسه فارسی ویدیو

عصر امروز، خبرگزاری فرانسه به نقل از سایت اینترنتی حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) خبر داد که مجید کاویانی در جریان بمباران نیروهای ایرانی به قتل رسیده است

امروز صبح روابط عمومی سپاه پاسداران در بیانیه ای اعلام کرده بود که به دنبال عملیات‌ نیروی زمینی این نهاد درمقابله با مبارزین کرد پژاک، “مجید کاویانی” با اسم مستعار “سمکو” سرهلدان جانشین فرمانده کل پژاک روز شنبه دوازدهم شهریورماه کشته شده است.

همچنین در این بیانیه تأکید شده  که خبر کشته شدن فرد شمارۀ دو پژاک به طور رسمی از سوی فرمانده حزب حیات آزاد کردستان نیز در پایگاه اینترنتی این حزب تأیید شده است.

بیانیۀ سپاه در مورد جانشین فرماندۀ پژاک که به قتل رسیده متذکر می شود که “مجید کاویانی” متولد شهر بانه است و از سال ۱۹۹۹ میلادی به صفوف  پ‌.ک.‌ک ملحق شده و بعد از تاسیس  پژاک توسط پ.‌ک.‌ک در سال ۲۰۰۳ میلادی به بعد در پژاک فعالیت خود را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، فرمانده کل پژاک نیز در بیانیه ای خبر کشته شدن وی را تأیید کرده است. در این بیانیه تأکید شده است که روز شنبه دوازدهم شهریورماه و در دومین مرحله‌ از حملات سپاه پاسداران به ‌قندیل، فرمانده گریلا “مجید کاویان” با کد “سمکو” و جانشین فرماندهی کل نیروهای شرق کردستان در حال فرماندهی عملیات در اثر اصابت ترکش توپ کشته شد.

از سوی دیگر فرمانده کل نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی اعلام کرد که نظامیان در کنار نیروهای سپاه در برابر شورشیان پژاک مبارزه می کنند. سرتیپ احمدرضا پوردستان ، در خصوص اقدامات نیروی زمینی ارتش برای مقابله با  پژاک در شمال غرب ایران اظهار داشت که ظرفیتی که در پژاک وجود دارد آنقدر نیست که ارتش به عنوان یک تهدید از آن نام ببرد.
همچنین ارتش ایران برای نخستین بار اعلام کرده قصد دارد علیه پژاک وارد جنگ شود. از سویی دیگر برخی منابع خبری از پرواز جنگنده های ارتش ترکیه به سمت مقر پژاک در کوه های قندیل خبر می دهند.

دربارۀ تازه ترین تحولات نبرد میان پژاک و ایران در نوار مرزی کردستان با بهزاد خوشحالی نویسنده و تحلیل‌گر مسائل کردستان گفت‌وگو کردیم.
بهزاد خوشحالی می‌گوید: «پژاک یک نیروی کوچک و محدود نیست که کشته شدن یکی از رهبران آن بتواند مانع از ادامۀ فعالیتش شود.»
او معتقد است: «جمهوری اسلامی ایران به بهانۀ جنگ با پژاک در حال تبدیل کردستان به یک منطقۀ کاملا جنگی و نظامی است و با این بهانه توجیحی برای اعزام نیروهای خود به منطقۀ کردستان و مناطق مرزی یافته است.»

Related posts

زايمان اتفاق خواهد افتاد

بهزاد خوشحالی

زۆر جار

بهزاد خوشحالی

سرانجام روزی

بهزاد خوشحالی

نگاهی کوتاه به آمار بیکاری سالیانه در استان‌های ایران

بهزاد خوشحالی

و آن روز که تاريخ، بي رحمانه، باز، ما را خواهد نوشت….

بهزاد خوشحالی

نامه ای به رزم آور، برادر بزرگوارم کاک رضا کعبی

بهزاد خوشحالی

تغییر کردن شهامت می‌خواهد

بهزاد خوشحالی

به جای آنکه در جستجوی مرمت

بهزاد خوشحالی

گزارش یکی از نهادهای نظمیه و نظم آفرین در بولتن خبری هفتگی

بهزاد خوشحالی

دیدگاه خود را بنویسید