آیا به “آلزایمر سیاسی” مبتلا شده ایم

دیدگاه فارسی یادداشت

در مورد علامت های هشدار دهنده ی آلزایمر به چند نشانه ی مهم اشاره می شود:
اختلال حافظه:
بیمار مبتلا به آلزایمر ممکن است اغلب مسایل را فراموش کند و بعدا هم به خاطر نیاورد، به ویژه مسایلی را که اخیرا اتفاق افتاده است به یاد نمی آورد.
ضعف بیان:
فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است گاهی کلمات ساده را هم از یاد ببرد و لغات نامناسب را جایگزین آنها نماید، در نتیجه جملات او نامفهوم می شوند.
گم کردن زمان و مکان:
فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است راه خود را گم کند و نداند چگونه به جایی رفته است یا نتواند راه و مسیر خود را دوباره پیدا کند.
ضعف یا کاهش قضاوت:
فرد مبتلا به آلزایمر نه مشکلاتش را درک می کند و نه پیدا کردن چاره و راهکار را ضروری می داند.
مشکلات در تفکر ذهنی:
فرد مبتلا به آلزایمر در ساده ترین پردازش های ذهنی دچار مشکل می شود و حتی ساده ترین معانی را نیز نمی تواند تجزیه و تحلیل کند.
جابجا گذاشتن:
مبتلایان به آلزایمر در جابجا کردن با مشکل مواجه می شوند و همه چیز را در جاهای نامربوط می گذارند و از آنها به صورت نامربوط استفاده می کنند.
تغییرات در حالات و رفتار: در فرد مبتلا به آلزایمر، رفتارهای فرد به سرعت و بدون هیچ دلیلی تغییر می کند.
تغییرات در شخصیت:
شخصیت فرد مبتلا به آلزایمر می تواند دچار دگرگونی شود و دچار سردرگمی، بدبینی و انزوا شود. این تغییرات شامل بی تفاوتی، ترس و رفتارهای نامناسب نیز هست.
از دست دادن انگیزه:
مبتلایان به آلزایمر ممکن است نسبت به رویدادهای محیط زندگی و اطراف کاملا بی تفاوت به نظر برسند و انگیزه های خود را به طور کامل از دست بدهند.
مشکلات انجام کارهای عادی:
فرد مبتلا به آلزایمر حتی در انجام کارهای عادی نیز دچار مشکل می شود و حتی ممکن است در انجام معمولی ترین کارها نیز توانایی خود را از دست بدهد.
****
در عرصه ی سیاست نیز شاید بتوان گفت در بسیاری از موارد، چه در سطح رهبران، چه توده ها و در حوزه ی عمومی و همچنین در سظح نخبگان و احزاب، می توان نشانه هایی از “اختلال حافظه”، “ضعف بیان”، “مشکلات در انجام کارهای عادی”، “گم کردن زمان و مکان”، “مشکلات در تفکر ذهنی”، “ضعف و کاهش قدرت قضاوت”، “جابجا گذاشتن”، “از دست دادن انگیزه”، “تغییرات حالات و رفتار”، و “تغییرات در شخصیت” را مشاهده و دریافت کرد.
آیا ما به “آلزایمر سیاسی” مبتلا شده ایم؟ ….
توضیح: بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی فرد مبتلا تحلیل می‌رود. بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه‌ است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. آلزایمر شایع ترین نوع خردسودگی است که با شروعی تدریجی و پیشرفتی مداوم به تدریج حافظه و تواناییهای ذهنی دیگر مانند تفکر، استدلال و قضاوت فرد را تحت تأثیر قرار می دهد

Related posts

آيا توجيه احزاب کردستاني براي ندادن فراخوان عمومي اقدام مدني، قابل قبول است؟ (يعني استقبال نکردن مردم کردستان از فراخوان اعتصاب، به عنوان کارنامه ي منفي در تجربه ي احزاب ثبت مي شود)

بهزاد خوشحالی

اين روزها همه چيز…

بهزاد خوشحالی

نامه‌ای به دکتر قاسملو – بخش دوم

بهزاد خوشحالی

چه دشوار اين كرد بودن….

بهزاد خوشحالی

روژهه لات کردستان، نمونه ی تبدیل یک تهدید به فرصت

بهزاد خوشحالی

امروز ٢٦ فروردين

بهزاد خوشحالی

دکتر عبدالرحمان قاسملو، مبارزی برای همه ی دوران

بهزاد خوشحالی

برنامه ی ریزی استراتژیک جبهه ی ملی کردستان (بخش دوم)

بهزاد خوشحالی

در رویارویی با سخت کیشی ایدئولوژیک، از چه مکانیسم هایی باید استفاده کرد؟

بهزاد خوشحالی

دیدگاه خود را بنویسید