موسسه نظرسنجی پیو بررسی کرد – میزان محبوبیت ایران در 39 کشور جهان!

فارسی یادداشت

نتایج نشان داد که ایران در اکثر نقاط جهان محبوبیتی ندارد
در شرایطی که ایران آماده انتخابات ریاست جمهوری می شود، موسسه نظرسنجی پیو که در بررسی عقاید عمومی پیشگام است، ایران را از منظر دیگری مورد نظرسنجی قرار داده است. این موسسه نظرسنجی دیدگاه مردم 39 کشور جهان در مورد ایران را بررسی کرده است.
گزارش پیو مدعی است که در میان تمام این کشورها، دیدگاه مطلوب دو کشور نسبت به ایران بیش از 50 درصد بوده است: پاکستان با 69 درصد میزان حمایت از کشوری که اینچنین در مقابل آمریکا مقاومت کرده و اندونزی که 55 درصد مردمش می گویند دیدی مطلوب نسبت به ایران دارند. نتایج این نظرسنجی در نقشه بالا ترسیم شده؛ محبوبیت ایران در کشورهای قرمز رنگ کمتر و در کشورهای آبی رنگ بیشتر است.
نتایج کلی چندان هم شگفت آور نیستند: نظرسنجی ماه ژانویه نیز نتایجی مشابه را به دنبال داشت. اما چند شگفتی در این میان قابل ذکر است. البته هیچ یک از آنها برای ایران که با وجود تاکید بر استقلال به شدت به ادامه فروش منابع انرژی خود نیاز دارد، خوب نیستند.
پائین ترین میزان محبوبیت ایران در اسرائیل است که البته تقریباً با غرب اروپا برابری می کند. با وجود آنکه روابط دیپلماتیک اروپا و اسرائیل محدود شده است، این آمار نشان می دهد زمانیکه صحبت به بی اعتمادی به ایران می رسد، تفاوت چندانی میان دیدگاه های اروپا و اسرائیل وجود ندارد. جالب است بدانید آمریکا و بریتانیا که بیش از هر کشور دیگری احتمال محدود شدن ایران از سوی اسرائیل را تقویت می کنند، نسبت به دیگر کشورهای اروپایی همدردی نسبتاً بیشتری با مردم ایران نشان می دهند. این امر می تواند بازتاب برخی تردیدهای عمومی آمریکایی و بریتانیایی در مورد حمله مستقیم به ایران باشد؛ گزینه ای در این دو کشور بیش از کشورهایی چون آلمان یا ایتالیا مورد بحث قرار می گیرد.
شاید مهمترین بخش این نظرسنجی برای تهران دیدگاه های منفی در شرق آسیا و به خصوص ژاپن و چین به عنوان دو کشوری باشد که از مهمترین خریداران منابع انرژی ایران هستند. به نظر می رسد در شرایطی که اقتصادهای آسیایی به تحریم های سخت آمریکایی و اروپایی علیه صنعت انرژی ایران نپیوسته اند و به این زودی ها در معرض آن قرار نخواهند گرفت، این دو کشور بی میلی روزافزونی به واردات از ایران نشان می دهند.
نظر سنجی پیو مدعی است، ایران حتی در قلمروی فلسطینیان که تلاش دارد خود را یک مبارز در برابر اسرائیل نشان دهد، نیز محبوبیت چندانی ندارد. 37 درصد فلسطینیان دیدگاه مطلوبی نسبت به ایران دارند؛ رقمی که با توجه به انزجار مردم فلسطین در برابر آمریکا و اسرائیل، بسیار کم ارزیابی می شود.
پاکستان به عنوان کشوری که بالاترین دیدگاه مطلوب نسبت به ایران را دارد، با افت حمایت از این کشور ضدغربی روبرو شده است. نظرسنجی های ماه ژانویه نشان داد که 79 درصد پاکستانی ها از ایران حمایت می کنند اما آمار جدید عدد 69 درصد را نشان می دهد. با این حال این رقم همچنان بالا ارزیابی می شود اما نمی توان افت چند درصدی این رقم را نادیده گرفت.

Related posts

نظام جمهوری اسلامی در جهان نوین،”تابعیت سیاسی” خود را از دست داده است

بهزاد خوشحالی

ماهی ها چقدر اشتباه می کنند!

بهزاد خوشحالی

قاسملو، هم كاريزما هم خردورز

بهزاد خوشحالی

سازوکارهای رويارويی با ماشين “انسان خوار” و “انسانیت کش” جمهوری اسلامی

بهزاد خوشحالی

لرستان، کرمانشاه، کردستان، بالاترين نرخ بيکاری در ايران

بهزاد خوشحالی

(سند وزارت خارجه ی بریتانیا)

بهزاد خوشحالی

سیستم ضدسیستم

قاضی سياه

بهزاد خوشحالی

نماد اصلاح طلبی ايرانی؟!!!!

بهزاد خوشحالی

دیدگاه خود را بنویسید