واحد 400 سپاه قدس

Image default
روژی کورد فارسی گزیده

به نظر می‌رسد واحد 400 سپاه قدس، دور جدیدی از برنامه های خود را عملیاتی خواهد کرد

پس از برگزاری مراسم شب یلدای 1395 شمسی که همزمان با سالروز میلاد دکتر عبدالرحمن قاسملو، چهره سیاسی شخیص جهانی و رهبر و دبیر کلی پیشین دو جناح حزب دمکرات، در جلوی درب ورودی یکی از مقرهای حزب دمکرات کوردستان، حادثه ای تروریسی بوقوع پیوست که تاکنون عاملین آن مشخصی نیستند، این موضوع را بهانه بحثی من باب تروریسم جمهوری اسلامی با نویسنده و فعال سیاسی کورد، بهزاد خوشحالی، نموده ایم که در ذیل می‌آید.

روژی کورد: شما اصطلاح “تروریزه کردن مخالفان” از سوی جمهوری اسلامی را در آخرین نوشتارتان بکار بردید، اساسا مقصود شما از این اصطلاح چی هست؟

خوشحالی: همچنانکه در متن نوشتار اشاره شده است اصولا “تروریزه کردن” با این هدف انجام می شود که افراد در برابر تروریسم و هدف یا اهداف او سر فرود آورند.

استیلای ترس مهیب، ایجاد ترس و وحشت در جمعیت عمومی، حملات فیزیکی در مقیاس گسترده با دامنه ی وسیع، وادار کردن طرف مقابل به کوتاه آمدن از برنامه های خود، از مهمترین اهداف تروریزه کردن می تواند باشد.

روژی کورد: بنظر می رسد عقیده شما بر آن باشد که ماشین ترورهای زنجیره ای جمهوری اسلامی دگر بار بکار و بویژه بر علیه کوردها بکار افتاده باشد، اگر آری، چرا؟ اگر نه، پس ترور کوی سنجاق حدک، نشانه چه می تواند باشد؟

خوشحالی: ماشین ترور جمهوری اسلامی هرگز از کار نیفتاده بود که بخواهد مجددا به کار افتاده باشد. تروریسم، ماهیت جمهوری اسلامی است و همچنانکه ماهیت نمک، شور بودن آن و ذات مایه ی شکر، شیرین بودن آن است تروریسم نیز با ماهیت نظام گره خورده است. مساله تنها در اقتضائات زمانی، مکانی و امکانی استفاده از آن است.

اما این که تروریسم، شتاب فزاینده به خود خواهد گرفت به باور من، بله.

ترور چه به صورت فیزیکی و چه در قالب “ترور سفید”، علیه مخالفان -و همچنین منتقدان- به صورت عام و علیه کردها به ویژه، در داخل کردستان(روژهه لات)، در باشوور و حتی در سایر کشورها تشدید خواهد شد اگرچه شیوه ها و نوع به کارگیری آن، همچنانکه پیشتر اشاره شد بر اساس اقتضائات زمانی، مکانی و امکانی متفاوت خواهد بود.

به نظر می رسد واحد 400 سپاه قدس، دور جدیدی از برنامه های خود را عملیاتی خواهد کرد.

اما نکته ی دیگری که در اصطلاح تروریزه کردن باید بدان توجه و اهمیت داد و با تداوم تروریسم در چارچوب این اصطلاح رابطه دارد عبارت پایانی تعریف تروریزه کردن است: “اگر ابزار دیگری برای انجام کار نباشد، به کار برده می شود”.

بر اساس نظریه ی بازی ها، به نظر می رسد ایران وارد بازی Max-Max شده است بدین معنا که برای رسیدن به حداکثر دستاوردها، اگر لازم باشد (و ضرورتا لازم نیز هست) بیشترین هزینه ها را خواهد پرداخت. تروریسم دولتی ایران، به بهای نابودی سوریه و از دست دادن اعتبار شخصیتی خود در جهان عرب، بازی حداکثرها را به پیش برد و طبیعتا در جایی که قرار باشد در زمین خود و با ابزار خود، با مخالفت و مقاومت روبرو شود پروایی در “به کار بردن حداکثری” نخواهد داشت.

روژی کورد: طی 37 سال گذشته آنچه مشهود است نشان بر بی پروایی جمهوری اسلامی در انجام ترور و ترور کوردها علی الخصوص می باشد، آیا این امر مبین عدم توانایی کوردها و احزابشان در صحنه بین المللی و شنیده نشدن صدایشان به دلیل ضعف دیپلماتیک است؟ یا زوایای دیگری نیز دارد.

خوشحالی: زاویه ی دیگر” که در بخش پایانی پرسش طرح فرموده اید همان است که به ماهیت تروریسم به عنوان بخشی از شاکله ی جمهوری اسلامی به آن اشاره کردم اما موضوع عدم توانایی کردها در گستره ی بین المللی، ضعف مفرط رسانه ای و دیپلماتیک، ناتوانی احزاب در حرکت به سوی نگره های روزآمد، و ….بسیار بدیهی تر از آن است که نیاز به طرح پرسش باشد. ما کردهای روژهه لات، هنوز هم ناتوان تر از آن هستیم که حتی یک اعتراض فراگیر سراسری را در خارج از کشور سازماندهی کنیم. به چالش ها و صعف های دیگر نخواهم پرداخت.

روژی کورد: برخی بر این عقیده اند که با اتمام جنگ موصل و پیشرویهای احتمالی بیشتر اسد در دیگر شهرهای سوریه بعد از حلب، دست ایران و ایادیش در عراق، برای ترور مخالفان کورد ایران بیشتر باز خواهد شد، شما چگونه می نگرید؟

خوشحالی: طبیعتا هر مساله ای که به گسترش نفوذ بیشتر ایران در منطقه منجر شود دست ایران را برای فعالیت های بیشتر بازخواهد کرد اما به باور من، وضعیت ایران، اکنون، از هر زمان وخیم تر می نماید. ایران در داخل با مشکلاتی مواجه است که به مرحله ی بحران رسیده است و در خارج از مرزهای خود نیز اگرچه در مقاطعی ممکن است دست بالا پیدا کند اما درگیر بحرانی منطقه ای شده است که فراتر از ظرفیت های موجود اوست و به زودی نتایج آن آشکار خواهد شد اما در موضوعیت تروریزه کردن، اتفاقا به همان دلیل فشارهای تشدید شونده بر ایران، تروریزه کردن در کانون برنامه ها قرار خواهد گرفت. نظام جمهوری اسلامی، بیش از هر کس دیگری نیک می داند که “موریانه زده است” و به مصداق ضرب المثل “الغریق یتشبث به کل حشیش”، به بازی حداکثری و ترور به عنوان بخشی از این بازی روی خواهد کرد

اما نکته ی مهمی که در کنار پرسش های شما باید به اشاره کنم و به نظر من ضرورت نیز دارد این است که ترور در این زمان ویژه- با تاکید بر انفجار تروریستی روزهای اخیر- دارای چند جنبه ی مثبت نیز بوده و در ادامه خواهد بود:

نخست آنکه صف بندی های سیاسی بیش از پیش آشکار خواهند شد.

دوم: منطقه ی آرامش” احزاب کردستانی به پایان خود نزدیک خواهند شد.

سوم: ارتقای عقلیت سیاسی کردها به مدار بالاتر برنامه ریزی، سازماندهی، اجرا، کنترل و بازخورد، بیش اط هر زمان ضرورت خواهد یافت.

چهارم: همچنانکه در نوشتار بدان اشاره رفته است:

-گرایش به فرهنگ خودی را در کردهای روژهه لات سخت تر می سازد.

-سبب خواهد شد از گروه خود بیشتر پشتیبانی کنند.

-از کسانی که درپیش رویشان به اهداف های گروهی کژپیمانی می ورزند و از هنجارها منحرف می شوند، خرده گیری و انتقاد کنند.

روژی کورد: ضمن تشکر از قبول این مصاحبه، سوال آخر اینکه چه باید کرد؟ راه چاره در چیست؟

خوشحالی: تنها کافی است قدرتمند باشی

Related posts

انديشه‌ای برای معنا بخشی به هستی و چيستی ملت كرد

بهزاد خوشحالی

“تروریزه کردن”

بهزاد خوشحالی

یادداشت روز

بهزاد خوشحالی

تماميت‌خواهی جهمهوری اسلامی، اراده‌ی ويرانگر و توفان شن

بهزاد خوشحالی

قیام سمکو

بهزاد خوشحالی

دسته واژه

بهزاد خوشحالی

مدیریت بحران چیست؟ بحران را چگونه می توان راهبری و مدیریت کرد؟

بهزاد خوشحالی

بر ما ببخش

بهزاد خوشحالی

علم بهتر است یا ثروت….

بهزاد خوشحالی

دیدگاه خود را بنویسید