اروپا و چرایی نگاه امنیتی به برجام

گزیده یادداشت
اروپا و چرایی نگاه امنیتی به برجام
پس از فدریکا موگرینی، هایکوماس، وزیر خارجه ی آلمان هم پافشاری اروپا بر برجام را یک مساله ی امنیتی و نه اقتصادی اعلام کرد. اما هدف آنها از بیان این مساله چه می تواند باشد؟
نگاه کوتاه مدت
تروریسم دولتی ایران
تروریسم دولتی ایران، می تواند مهمترین موضوع امنیتی برای اروپا در کوتاه مدت باشد. اروپا به خوبی می داند که در صورت ناامیدی ایران از توافق هسته ای، گستره ی اروپایی می تواند به یک هدف مناسب برای تروریسم دولتی ایران تبدیل شود، تجربه ای که در سال های ترور، منجر به حذف بسیاری از رهبران اپوزیسیون مخالف جمهوری اسلامی در اروپا شد و در سال های اخیر نیز با حضور دولت اسلامی عراق و شام، منجر به هزینه های قابل توجهی برای کشورهای عضو اتحادیه شد. جمهوری اسلامی ایران، در صورت عملیاتی نمودن دوباره ی برنامه های ترور، از ظرفیت های به مراتب بالاتری از داعش برای ترور در اروپا برخوردار است.
نگاه میان مدت
موج جدید مهاجرت
اروپا می داند که در صورت ایجاد بحران جنگی در ایران، این موضوع می تواند به یک موج جدید بزرگ مهاجرت از ایران به اروپا بینجامد به ویژه اگر این بحران، به یک جنگ داخلی مزمن در ایران و منطقه تبدیل شود. هیچ تضمینی وجود ندارد که جنگ علیه ایران، یک یورش کوبنده و سریع از جنس حمله به عراق در سال 2003 باشد.
موج جدید مهاجرت می تواند به یک سیاست سازمان یافته از سوی جمهوری اسلامی برای اعمال فشار بر اروپا تبدیل شود و اروپا تمایل ندارد مجددا به مانند آنچه در مورد ترکیه مجبور به باج دهی مهاجرتی شد این تجربه را دوباره و احتمالا با پرداخت بهای گزاف تر تکرار کند.
نگاه بلند مدت
چرخش کامل ایران به طرف روسیه و چین
اروپا به خوبی می داند که در صورت ناامیدی کامل ایران از اروپا در حفظ برجام، مهمترین و نخستین گزینه ی ایران، چرخش کامل سیاسی و اقتصادی به سوی روسیه و چین است موضوعی که می تواند به یک بلوک بندی جدید هم مرز با اروپا منجر و شاهراههای مهم استراتژیک را در تسلط کامل این بلوک جدید قرار دهد.
تسلط ایالات متحده بر هارتلند نو
شاید مهمترین نگاه امنیتی اروپا در این نکته نهفته باشد که در صورت تغییر رژیم در ایران یا نقشه ی جدید خاورمیانه به رهبری آمریکا، اروپا تمام نفوذ خود را در خاورمیانه ی جدید از دست رفته خواهد دید و رویای رقابت با ایالات متحده در قالب یک اتحادیه ی اروپایی برای همیشه از دست خواهد رفت. سلطه ی ابدی آمریکا بر منابع و نیز خطوط انتقال انرژی خاورمیانه ی نوین، به معنای تبدیل اروپا به یک پیرو مطلق در تمامی عرصه ها خواهد بود.
****
اروپا در حال چانه زنی های پنهانی برای گرفتن تضمین های لازم از ایالات متحده است و در صورتی که از یک آینده ی قابل احترام در خاورمیانه اطمینان حاصل کند به سیاست جدید ایالات متحده خواهد پیوست.

Related posts

پسا ملت سازی و پایان “راهزن های ثابت” در خاورمیانه

بهزاد خوشحالی

به جرات می‌توان گفت

بهزاد خوشحالی

سال‌ها پيش

بهزاد خوشحالی

هر جنبش ملی گرایانه باید به دنبال استقلال باشد

ترکیه؛ ترس‌های جدید در راه هستند

بهزاد خوشحالی

ترور روانشناختی

گفتاورد “تحريم فعال” و توضيح يک نکته

بهزاد خوشحالی

چه شد که ما، “ما” شدیم؟

بهزاد خوشحالی

“مهندسی ذهن” و “مهندسی روح”

بهزاد خوشحالی

دیدگاه خود را بنویسید