خاستگاه کوردها (9)

Image default
تحلیل دیدگاه گزیده

خاستگاه کوردها (9)
مباحث کاوالی-سفورزا درباره ی نسبت بیشینه ی هاپلوگروپ J بر روی ژن پدری وراثتی مردمان خاورمیانه، بر اساس چند دلیل اصلی بنیاد گذارده شد:
-کوردها روابط نزدیکی با همسایگان اوراسیا و خاورمیانه نشان می دهند، اما نه در خط نخست(ژنتیکی) ایران امروز (کاوالی از دهه 80 میلادی).
-فرض می شود خاستگاه مردمانی مانند کوردها با نسبت بالای هاپلوگروپ J، هلال حاصلخیز است (سپنسر ویلز و دیگران).
-گروه J1+J2 که در مطالعه بر روی کوردها بررسی و اندازه گیری شده اند در مناطق آناتولی- توروس-زاگرس توسعه و تنوع پیدا کرده اند (او.سیمینو، پ. اونترهیل. بدون اشاره ی صریح به کوردها).
هاپلوگروپ J از Y-DNA در مهمترین حالت خود به عنوان یک نشانگر خاورمیانه ای با دربرگرفتن یک گستره ی جغرافیایی از انسان ها با بسیاری از شاخه ها به شمال آفریقا، اوراسیا، اروپا تا آسیا تعریف می شود. کلان های زیرگروه J1 * -M267 عمدتا به عنوان بنیاد گروه های سامی مانند یهودی ها و اعراب شناخته می شوند. خط سیر J2*-M172 عمدتا به مردمانی مانند کوردها و ارمنی ها مرتبط بود که به گسترش انقلاب کشاورزی و کشاورزی مدرن از شمال هلال حاصلخیز یاری رساندند.
اما تلاش ها برای یافتن ارتباط قومی و نژادی بین نیاکان پدری این گروه ها در خاورمیانه و اوراسیا که هریک زبان ویژه ی خود را دارند و به خصوص با هندواروپایی ها، هنوز به یک نتیجه ی علمی قابل اتکا نرسیده است و پژوهش ها در این مورد همچنان ادامه دارند.
با وجود ترکیب بندی متنوع و گستره ی وسیع هاپلوگروپ J، این نتیجه گیری به ذهن متبادر می شود که ممکن است تنوع زبانی از همان آغاز به وجود آمده و به تدریج توسعه و نفوذ پیدا کرده و در ادامه در یک جغرافیای ویژه، به صورت یک زبان، روند تکاملی خود را تداوم بخشیده باشد.
در بحث درباره ی ژنتیک قومی مردمانی با نسبت بالای هاپلوگروپ J و نیز کوردها، یک توزیع واضح (به ویژه J2* و نیزJ1*) از آناتولی، شمال بین النهرین، توروس/ زاگرس تا آن بخش از جغرافیای کوردها -که امروزه ایران نامیده می شود- دیده می شود اما این توزیع همنواخت ژنتیکی، پس از مرز طبیعی کوردها با ایرانی ها، دیگر مشاهده نمی شود. این موضوع، نتایج پژوهش های ژنتیک شناسان جمعیتی -در بررسی محتوای Y-DNA – را بار دیگر مورد تایید قرار می دهد که اگرچه ممکن است مشابهت هایی به لحاظ فرهنگی قابل مشاهده و بررسی باشد اما ریشه های قومی و فرهنگی مشترک میان کوردها و ایرانی ها وجود ندارد.
منبع:
-Die Herkunft Der Kurden-, ferdinand Hennerbichler, Peter Lang,-2010

Related posts

تکنیک‌های نافرمانی مدنی (روش های اقدام بدون خشونت)

بهزاد خوشحالی

سه نکته‌ی حضرت عباسی در پروژه‌ی جديد هويت سازی

بهزاد خوشحالی

شبکه‌های اجتماعی در دنیای مجازی، فرصت‌ها و تهدیدها

بهزاد خوشحالی

خاستگاه کوردها (7)

مردم، خود، بهترين انتخاب را خواهند يافت

بهزاد خوشحالی

یک مدل تحول و توسعه‌ی سازمانی و ضرورت تحول و توسعه در احزاب کردستانی

بهزاد خوشحالی

هنوز در برلين قاضی هست

بهزاد خوشحالی

آیا به “آلزایمر سیاسی” مبتلا شده ایم

بهزاد خوشحالی

مغلطه ایرانشهری به نام ملت سازی

دیدگاه خود را بنویسید