خاستگاه کوردها (9)

Image default
تحلیل دیدگاه گزیده

خاستگاه کوردها (9)
مباحث کاوالی-سفورزا درباره ی نسبت بیشینه ی هاپلوگروپ J بر روی ژن پدری وراثتی مردمان خاورمیانه، بر اساس چند دلیل اصلی بنیاد گذارده شد:
-کوردها روابط نزدیکی با همسایگان اوراسیا و خاورمیانه نشان می دهند، اما نه در خط نخست(ژنتیکی) ایران امروز (کاوالی از دهه 80 میلادی).
-فرض می شود خاستگاه مردمانی مانند کوردها با نسبت بالای هاپلوگروپ J، هلال حاصلخیز است (سپنسر ویلز و دیگران).
-گروه J1+J2 که در مطالعه بر روی کوردها بررسی و اندازه گیری شده اند در مناطق آناتولی- توروس-زاگرس توسعه و تنوع پیدا کرده اند (او.سیمینو، پ. اونترهیل. بدون اشاره ی صریح به کوردها).
هاپلوگروپ J از Y-DNA در مهمترین حالت خود به عنوان یک نشانگر خاورمیانه ای با دربرگرفتن یک گستره ی جغرافیایی از انسان ها با بسیاری از شاخه ها به شمال آفریقا، اوراسیا، اروپا تا آسیا تعریف می شود. کلان های زیرگروه J1 * -M267 عمدتا به عنوان بنیاد گروه های سامی مانند یهودی ها و اعراب شناخته می شوند. خط سیر J2*-M172 عمدتا به مردمانی مانند کوردها و ارمنی ها مرتبط بود که به گسترش انقلاب کشاورزی و کشاورزی مدرن از شمال هلال حاصلخیز یاری رساندند.
اما تلاش ها برای یافتن ارتباط قومی و نژادی بین نیاکان پدری این گروه ها در خاورمیانه و اوراسیا که هریک زبان ویژه ی خود را دارند و به خصوص با هندواروپایی ها، هنوز به یک نتیجه ی علمی قابل اتکا نرسیده است و پژوهش ها در این مورد همچنان ادامه دارند.
با وجود ترکیب بندی متنوع و گستره ی وسیع هاپلوگروپ J، این نتیجه گیری به ذهن متبادر می شود که ممکن است تنوع زبانی از همان آغاز به وجود آمده و به تدریج توسعه و نفوذ پیدا کرده و در ادامه در یک جغرافیای ویژه، به صورت یک زبان، روند تکاملی خود را تداوم بخشیده باشد.
در بحث درباره ی ژنتیک قومی مردمانی با نسبت بالای هاپلوگروپ J و نیز کوردها، یک توزیع واضح (به ویژه J2* و نیزJ1*) از آناتولی، شمال بین النهرین، توروس/ زاگرس تا آن بخش از جغرافیای کوردها -که امروزه ایران نامیده می شود- دیده می شود اما این توزیع همنواخت ژنتیکی، پس از مرز طبیعی کوردها با ایرانی ها، دیگر مشاهده نمی شود. این موضوع، نتایج پژوهش های ژنتیک شناسان جمعیتی -در بررسی محتوای Y-DNA – را بار دیگر مورد تایید قرار می دهد که اگرچه ممکن است مشابهت هایی به لحاظ فرهنگی قابل مشاهده و بررسی باشد اما ریشه های قومی و فرهنگی مشترک میان کوردها و ایرانی ها وجود ندارد.
منبع:
-Die Herkunft Der Kurden-, ferdinand Hennerbichler, Peter Lang,-2010

Related posts

آتش بس مسموم، نفرت مقدس

بهزاد خوشحالی

برای كردها، آزادی بالاتر از هر چيزی است

بهزاد خوشحالی

آنچه شطرنج در زندگی و مبارزە به من می آموزد

بهزاد خوشحالی

یک مدل تحول و توسعه‌ی سازمانی و ضرورت تحول و توسعه در احزاب کردستانی

بهزاد خوشحالی

درباره ی مدل پنج عاملی

کنگره‌ی ملی، ويژگی‌ها، ضرورت‌ها و اهداف (بخش نخست)

بهزاد خوشحالی

پلاتفورمێک بۆ بەرەی کوردستانی – پلاتفورم پيشنهادی برای تشکيل جبهه‌ی کردستانی

بهزاد خوشحالی

“خواست” و “ئەوین”

نوروز خونین سنندج، چرایی یک بحران(7)

بهزاد خوشحالی

دیدگاه خود را بنویسید