خاستگاه کوردها(2)

Image default
تحلیل دیدگاه گزیده

خاستگاه کوردها(2)
خویشاوندی نزدیک کوردها و یهودی ها
در تازه ترین پژوهش های بین المللی، ژنتیک شناسان شناخته شده ای چون “آریلا اوپنهایم”(Ariella Oppenheim)، “آلموت نیبل”(Almut Nebel)، و “مارینا فائرمن”(Marina Faerman) در اسراییل، به شواهدی قابل توجه دست یافته اند. بر اساس این مطالعات، کوردها بیشترین مشابهت ژنتیکی را با “یهودی”ها دارند. در این تحقیقات به موضوع جالب دیگری اشاره شده است که قرابت ژنتیک یهودیان به کوردها بیشتر از شباهت آنها به اعراب همسایه ی آنهاست. این خصوصیت نزدیکی کوردها و یهودی ها در دو سیر ژنتیکی Y-DNA J-linie ردیابی شده است.(J-P12f2*)
در اوایل دهه ی نود میلادی قرن بیستم، یک پژوهشگر دیگر اسراییلی، تحقیقات خود را بر روی قدیمی ترین Y-DNA J LINIE بر زمینه ی J-P12f2* آغاز کرد. از نگاه یهودی ها، یک هاپلوتایپ وجود دارد که بر اساس متون تورات، “کوهن” نامگذاری شد و با ورود آن به دانش ژنتیک، به نام “CMH” یا “هاپلوتایپ مدل کوهن” ثبت شد.(ر ژنتیک یک هاپلوتیپ (هاپلوتایپ عبارت است از ترکیبی از ژن‌های هم‌ردیف در مکان‌های مختلف روی کروموزوم که همراه با هم منتقل می‌شوند)
بر اساس “مدل کوهن”، سهم درصد ژنتیک، میان گروه های مختلف یهودی ها شناسایی و ثبت شد. پژوهش ها در مرحله ی بعد نشان داد که “CMH” نه تنها ویژگی مشترک همه ی یهودی ها است بلکه در گروه های قومی دیگر -اگرچه به میزان کمتر- وجود دارد. بر اساس نتیجه گیری ها، بیشترین مقدار “کوهن” پس از یهودی ها، در کوردها، ارمنی ها و اعراب فلسطینی وجود دارد. هاپلوتایپ کوهن، به میزان کمتری در ایتالیایی ها و مجارها نیز شناسایی شده است که این مساله البته به مهاجرت از خاورمیانه به اروپا نسبت داده شده است.
در مطالعاتی که پیش تر انجام شده بود امکان تعیین میزان اطلاعات نسبت به مبدا و پیدایش افراد مانند یهودی ها و بستگان ژنتیکی آنها بر اساس”CMH” وجود نداشت اما در پژوهش های امروزی موضوع “هاپلوتایپ مدل کوهن” به عنوان یک فاکتور طلایی شناخته شده و همزمان یک معیار برجسته برای پژوهش ها به شمار می آید.
مساله ی قرابت ژنتیکی کوردها و یهودی ها هنگامی روشن تر می شود که بدانیم کوردها یک مشخصه ی متمایز دارند که آن را “مدل هاپلوتایپ کوردی”(KHM) یا روشن تر “مدل هاپلوتایپ کوردهای مسلمان”(MKHM)می نامیم؛ مشخصات وراثتی متاخرتر بر اساس خط سیر J، J2*-M172 که در جزییات بسیار ریز (Mikrosatelliten -Loci) با “CMH” متفاوت است:
CHM Cohen model hplotype:
14-16-23-10-11-12
KHM(MKMH) Kurdish model haplotype:
14-15-23-10-11-12
یک قرابت ژنتیک نظیر آنچه میان کوردها و یهودی ها وجود دارد بین سایر اقوام و گروه های خاورمیانه و اوراسیا نیز کمابیش می توان یافت.
اما بر اساس داده های فوق و پژوهشهای انجام گرفته، کوردهای امروزی، علاوه بر آنکه خط سیر ژنتیکی منحصر به خود دارند خط ژنتیکی کهن آنها نیز بسیار نزدیک به یهودی ها و مشابه آنهاست.
کوردها همچنین در یک فاکتور وراثتی دیگر تکامل پیدا کرده اند که به صورت تیپیک متعلق به آنهاست و آن، خط Y-DNA, J2*M172 است که تنها در یک بخش بسیار کوچک و به اندازه ی شش “Mikrosatelliten -Loci” از سیر دوم (16m CMH, 15 im KMH/MKHM) مدل کوهن و متون مندرج در تورات با یهودیان تفاوت دارد.
منبع:
Die Herkunft Der Kurden-, ferdinand Hennerbichler, Peter Lang,2010

Related posts

چرا ایران به سوی جنگ داخلی می رود؟

بهزاد خوشحالی

گفتگو با “کوردستان میدیا” سامانه‌ی رسمی حزب دمکرات کردستان ايران دربارەی جنگ سه ماهەی کردستان

بهزاد خوشحالی

ناسیونالیسم، خوب یا بد؟

بهزاد خوشحالی

یادداشت کوتاه درباره ی قتل های ناموسی

ضرورت بررسی مفاهیم خیانت، خائن، مقاومت مشروع، نیرد مسلحانه و…از دیدگاه “Social Ethics”

بهزاد خوشحالی

در گفتگو با روژی کورد: این کشتی شکسته یک ناخدا دارد

“پێویستی کتێبی سەرەتایی زمانی کوردی بۆ ڕۆژهەڵات” – ضرورت چاپ و توزيع کتاب آموزش زبان کردی برای نوآموزان کردستان (ايران)

بهزاد خوشحالی

ما نیاز داریم بدانیم “ما به چه نیاز داریم”

چگونه “امور روزمره” را به “فرهنگ مبارزه” علیه “جمهوری اسلامی” تبدیل کنیم؟

بهزاد خوشحالی

دیدگاه خود را بنویسید