Image default

دووجەمسەری ناهاوسەنگ و شۆڕشی ژینا

‎#jinaRevolt
#مهسا_امینی
‎#jina_amini
فارسی-کوردی
دو قطبی نامتقارن و انقلاب ژینا
دو قطبی نامتقارن، تهدید نامتقارن و برخورد نامتقارن، یکی از برجسته ترین ویژگی هایی است که در مرحله دوم انقلاب ژینا دیده می شود. این دوقطبی، حول محور تبعیض جنسیتی، تبعیض آیینی، تبعیض ملی، تبعیض اجتماعی- فرهنگی، تبعیض اقتصادی و تبعیض قانونی تشکیل شده است و مردم را با زخم های مختلف در برابر سیستم تشکیل دهنده این پدیده ها قرار داده است.
زمانی که دو قطبی تشکیل می شود به معنای رویارویی در زمانی در اکنون و آینده نیز هست. در یک جامعه قطبی شده، دیگر یک طرف نمی تواند از راه های ستاندارد و نرمال و معمول، به شیوه ای متقارن به اهداف سیاسی خود دست پیدا کند به همین خاطر، هر دو طرف، به تدریج، به سوی انتخاب شیوه های نامتقارن می روند، تهدید نامتقارن ایجاد می شود و سرانجام به سوی رویارویی نامتقارن می رود.
روشن است که در اینجا یک گروه دستکم در مراحل اولیه، نیرومند تر و طرف دیگر ضعیف تر است و گروه ضعیف تر تلاش خواهد کرد با ایدئولوژی نوین، استراتژی جدید، تاکتیک جدید و سلاح نوین، نیز اصل غافلگیری، به جبران ضعف خود بپردازد. نمونه هایی از این دست، شامل تکنولوژی، ساختار سازی، دیپلماسی، نبرد پارتیزانی، جنگ اطلاعاتی، مقاومت مدنی، قیام عمومی، قانون شکنی، تصمیم گیری بر پایه درک درست، تبلیغات و تاثیر بر افکار عمومی، ایجاد وفاداری و تعهد است.
در رویارویی نامتقارن، در یک طرف، سلسله مراتب حکومتی وجود دارد که دارای قدرت اقتصادی و سیاسی و دستگاه تبلیغاتی و دیپلماسی رسمی است و از سوی دیگر گروه یا گروه هایی هستند که حداقل در مراحل اولیه، انگیزه های متفاوتی دارند، فاقد سلسله مراتب هستند، ساختاری نامتقارن دارند و سلولی هستند اما رفته رفته، به طرف شبکه ای شدن، میل می کنند و به سوی “اصل هم پایانی” گام برمی دارند..
به عنوان نکته پایانی لازم است به اهمیت ایدئولوژی سیاسی در ساختارمند کردن انقلاب نیز اشاره شود. ایدئولوژی سیاسی، ایده ای است که به اساس ارزش یا برخی ارزش های مشترک، به بسیج نیروها می پردازد، راهبری و سازماندهی می کند، منفعت ها و مصلحت ها را تعریف می نماید، فعال سیاسی و باشنده فعال معرفی می آفریند، و موضع تعریف می کند، گروه را به سوی هدف مشترک هدایت می کند، یکپارچگی و انسجام می سازد و قطب ضعیف را از طریق تسلط بر دل ها و مغزها به سوی رادیکالیزه شدن و برتری می برد.
Asymmetric Polarization
Asymmetric Threats
Asymmetric Conflicts
بیشتر بخوانیم:
Asymmetric Warfare, Asymmetric Crsis, Asymmetric Political Revolution
—-
دووجەمسەری ناهاوسەنگ و شۆڕشی ژینا
دوو جەمسەری ناهاوسەنگ، هەڕەشەی ناهاوسەنگ و ڕووبەڕووبوونەوەی ناهاوسەنگ یەکێکە لە تایبەتمەندییە هەرە دیارەکان کە لە قۆناغی دووهەمی شۆڕشی ژینادا دەبینرێت. ئەم دوو جەمسەرییە لە دەوری میحوەری هەڵاواردنی ڕەگەزی، هەڵاواردنی ئایینی، هەڵاواردنی نەتەوەیی، هەڵاواردنی کۆمەڵایەتی-فەرهەنگی، هەڵاواردنی ئابووری و هەڵاواردنی یاسایی پێکهاتووە و کۆمەڵێک مرۆڤی بە برینی جیاواز، ڕووبەڕووی ئەو سیستەمە کردووەتۆ کە ئەم دیاردەگەلەی پێکهێناوە.
کاتێک دوو جەمسەری دروست دەبێت، بە مانای ڕووبەڕووبوونەوە لە زەمەنێکدا لە ئێستا و داهاتوو دێت. لە کۆمەڵگایەکی جەمسەردا، لایەنێک چیتر ناتوانێت بە شێوەیەکی هاوسەنگ، بە ئامانجە سیاسییەکانی لە ڕێگەی ستاندارد و ئاساییەوە بگات، بۆیە هەردوولا وردە وردە بەرەو هەڵبژاردنی میتۆدی ناهاوسەنگ دەڕۆن.
دیارە لێرەدا لانیکەم لە قۆناغە سەرەتاییەکاندا گروپێک بەهێزترە و لایەنەکەی تر لاوازترو گروپە لاوازەکەش هەوڵدەدات بە ئایدۆلۆژیای نوێ و ستراتیژی نوێ و تاکتیکی نوێ و چەکی نوێ و ئەسڵی غافڵگیر کردن، قەرەبووی لاوازی خۆی بکاتەوە. نموونەی ئەمەش بریتین لە تەکنەلۆجیا، پێکهاتەسازی، دیپلۆماسی، شەڕی پارتیزانی، شەڕی زانیاری، بەرخۆدانی مەدەنی، ڕاپەڕینی گشتی، شکاندنی یاسا، بڕیاردان لەسەر بنەمای تێگەیشتنێکی دروست، ڕیکلامکردن و کاریگەریدانان لەسەر بیروڕای گشتی، دروستکردنی دڵسۆزی و پابەندبوون.
لە ڕووبەڕووبوونەوەیەکی ناهاوسەنگدا، لە لایەک پلەبەندییەکی حکوومی هەیە کە دەسەڵاتی ئابووری و سیاسی و ئامێرێکی پڕوپاگەندە و دیپلۆماسی فەرمی هەیە و لە لایەکی دیکەشەوە گروپ یان گروپگەلێک هەن کە لانیکەم لە قۆناغە سەرەتاییەکاندا خاوەن پاڵنەرێکی جیاوازن، پلەبەندییان نییە، خانەیین، پێکهاتەی ناهاوسەنگیان هەیەو بەرەبەرە بەرەو بە شبەکەییبوون ڕێگە دەکەن و هێدی هێدی ڕوو لە “ئەسڵی هاوکۆتایی” دەکەن.
وەک خاڵی کۆتایی پێویستە ئاماژە بە گرنگی ئایدۆلۆژیای سیاسی بکەین لە داڕشتنی شۆڕشدا. ئایدۆلۆژیای سیاسی بیرۆکەیەکە کە هێزەکان لەسەر بنەمای بەها یان هەندێک بەهای هاوبەش کۆدەکاتەوە، ڕێنمایی دەکات و ڕێکدەخات، بەرژەوەندی و قازانجەکان دیاری دەکات، پێناسەی چالاکوانی سیاسی و مەیدانی دەکات، هەڵوێست دیاری دەکات، گرووپ بەرەو ئامانجێکی هاوبەش دەبات، یەکێتی و یەکگرتوویی بنیات دەنێت و جەمسەری لاواز لە ڕێگەی زاڵبوون بەسەر دڵ و دەروون و مێشک، بەرەو ڕادیکاڵبوون و باڵادەستی دەبات.
Asymmetric Polarization
Asymmetric Threats
Asymmetric Conflicts
زۆرتر بخوێنینەوە:
Asymmetric Warfare, Asymmetric Crsis, Asymmetric Political Revolution

ﻣﻔﻬﻮم ﺗﺮورﯾﺴﻢ دوﻟﺘﯽ در راﺑﻄﻪ ﺑﺎ اﯾﺮان

بهزاد خوشحالی

تجزيه يا فروپاشی؟ هم فروپاشی هم تجزيه (بخش نخست)

بهزاد خوشحالی

بررسی دگرگونی‌های خاورمیانه و شاخ آفریقا از نگاه “مدیریت تحول”

بهزاد خوشحالی

روانشناسی خیانت

بهزاد خوشحالی

حق تعيين سرنوشت

بهزاد خوشحالی

شکاف بین نسلی، گسست تاریخی، فرهنگی، سیاسی – ماهنامه ی”خط صلح” شماره13

بهزاد خوشحالی

سیاهچالەای بە نام ایران

“گلوبالیسم جهادی”(Jihadist Globalism)، روان تخریب شده‌ی انسان

بهزاد خوشحالی

ناسیونالیسم و حقوق بین الملل-بخش اول