Image default

دو یادداشت درباره تجاوز سیاسی

#JinaRevolt
یک انقلاب زنانە، باید تجاوز سیاسی را دفن کند
تجاوز سیاسی بیش از آنکە در مورد عڐاب جسمی و تحقیر ڐهنی باشد اساسا یک سلاح سیاسی است هنگامی کە یک سیستم سرکوبگر، برای کنترل نا آرامی ها از آن استفادە می کند.
زن و مرد یا دختر و پسری کە در زندان ها مورد آزار جنسی قرار می گیرند احتمالا همیشە فکر می کنند پس از آزادی، با تهدید پنهانی روبەرو خواهد شد کە در صورت آشکار شدن آن، جایگاە و منزلت آنها در خانوادە و جامعە، زیر سوال خواهد رفت. شاید فکر کنند این اقدام علیە آنها یک بی ناموسی است و تنها مرگ آن را خواهد شست. این درست است کە تبعات آن، برای مدت های طولانی و تا همیشە بر جان و روح قربانی آزار جنسی باقی خواهد ماند نە خودکشی و مرگ چارە است و نە سکوت. سکوت در برابر یک تجاوز سیاسی از سوی سیستم سرکوب، بە بهانە شرم، نە تنها جایز نیست بلکە جنایت را پنهان و پردەپوش خواهد نمود.
٭٭٭٭
تجاوز جنسی شکلی از شکنجه به منظور ارتقای وضعیت جنایتی است که به‌طور مداوم کمتر بازنمایی و برآورد شده است. تجاوز جنسی به عنوان جنایتی تلقی می شود که توسط یک فرد علیه فرد دیگر به عنوان یک جرم خاص شخصی و جنسی انجام می شود، تفسیری که انگیزه های گسترده تر عمل را نادیده می گیرد که می تواند بر اساس دلایل سیاسی، مذهبی، فرهنگی، به عنوان بخشی از یک رژیم سرکوبگر بزرگتر باشد. تجاوز جنسی در یک سیستم سرکوب، از عمل مجرمانه، به یک سلاح کلیدی جنگ یا خشونت تبدیل شده است کە برای ویرانی، نابودی و از خود بیگانگی جامعه، به یک ابزار تبدیل شده و قدرت آن با آگاهی از این که آسیب عمیق آن، بە لحاظ فردی و اجتماعی، می تواند با سکوت و شرم و انکار حقیقت همراە باشد گسترش یافته است. قربانی تجاوز از طریق حمایت خانوادە و جامعە، باید فریاد خود را طنین انداز کند و سکوت را بشکند.
تجاوز سیاسی، نقض حقوق بشر و جنایت علیە بشریت است و ضروری است که قربانیان، با معرفی آمران و عاملان این جنایت، حکومت های مرتکب آن را در برابر مسوولیت بین المللی قرار دهند.
٭٭٭٭
تجاوز جنسی در زندان، رابطە مستقیم با ساختارهای قدرت دارد و افشای آن، بە اجرای عدالت در مورد حاکمیت، منجر خواهد شد.
برای مطالعە بیشتر ر.ک بە:
Political Rape


کوردی- فارسی
بۆ جوانترین قارەمانەکانی وڵاتەکەم
توندوتیژی سێکسی دژی ژنان و کچان هەمیشە یەکێک بووە لە ئامرازەکانی داگیرکەرانی خاک. داگیرکەر هەوڵی داوە ڕۆحی گەلان داگیر بکات و ئیرادەی بەرەنگاربوونەوەیان لە دژی ئەوان لاواز بکات. توندوتیژی سێکسی وێرانکەرترین چەکی داگیرکارییە. دەستدرێژی دەکاتە سەر ژنان بۆ ئەوەی نەفرەت بکات لە نەتەوەی خۆی، دەیەوێت ڕق و کینە لە خۆ لەسەر سفرەی ژن، بڵاو بکاتەوە، دەیەوێت شەرمەزاری دروست بکات و غرور بشکێنێت، دەیەوێت لە ڕێگەی دەستدرێژیەوە، هەستی خۆ بە ناپاک زانین لە ئافرەتدا بچێنێت و لە ناخدا بیرووخێنێت.
ژنێک کە لە زیندانی داگیرکەردا دەستدرێژی کراوەتە سەر، دوای ئازاد بوون، نابێت بە دیل بمێنێتەوە لەو قەفەسە مێنتاڵیێەی کە بۆیان دروست کردووە، دەبێت خۆی ڕزگار کات، ڕق و کینە لە خۆی وەلا بنێت، پاشەکشە نەکات لە سروودی ئازادی، ڕێگە بە داگیرکردن نەدات، ڕۆحی ئەو داگیر بکات و دووبارە هەستانەوە بکاتە سەرمەشق. ئەو پاڵەوانی ئازادی و خەبات و گەوهەرە هێشتا جوان و درەوشاوەی میللەتەکەیەتی:
“باڵندەکە هێشتا لەناو قەفەسەکەدا گۆرانی دەڵێت، تەنانەت کاتێک باڵەکانی کەوگ و سنگی بریندار بووە، لە دیوارەکانی قەفەس دەدات و خۆی ئازاد دەکات”.
هەستەوە جوانترین خاتوونی وڵاتەکەم، هیچ دەسدرێژییەک، لکەدارت ناکات، سووکبوون نییە، شەرم نییە، بیر لە ساتەوەختی سەرکەوتن و ئازادی بکەرەوە، تۆ قارەمانی هەتاهەتای جەوان و جوانی میللەتێک، پاڵەوانی ئازادی و سەروەریت.
پ.ن: وشەکانی ناو کەوانە لە کتێبی “دەزانم بۆچی باڵندەی قەفەسکراو گۆرانی دەڵێت” لە نووسینی “مایا ئەنجێلۆ”
—-
برای زیباترین قهرمانان سرزمینم
خشونت جنسی علیە زنان و دختران، همیشە از ابزارهای اشغالگران یک سرزمین بودە است. اشغالگر تلاش کردە است روح ملت ها را تسخیر کند و ارادە آنها را برای مقاومت در برابر خود، کم رنگ کند. خشونت جنسی مخربترین اسلحە اشغالگر است. او بە زنان تجاوز می کند تا آنها را از تعلق بە ملت خود، متنفر کند، می خواهد نان نفرت روزانە از خود را در سفرە زنان بگڎارد، می خواهد شرم بیافریند و غرور را بشکند، می خواهد با تجاوز، ناپاکی را در زن القا کند و او را از درون نابود کند.
زنی کە در زندان اشغالگر مورد تجاوز قرار گرفتە است نباید در قفسی ڐهنی کە پس از آزادی برایش ساختەاند اسیر بماند، او باید خود را رها کند، نفرت از خود را کنار بگڐارد، از سرود آزادی پا پس نکشد، اجازە ندهد اشغالگر، روح او را تسخیر کند و دوبارە برخیزد. او قهرمان آزادی و مبارزە و گوهر همچنان زیبا و درخشان ملت خودش است:
“پرنده همچنان در قفس هم آواز می خواند، حتی هنگامی که بال هایش کبود و سینه اش زخمی شده است، او میله ها را می کوبد و خود را آزاد می کند.”
برخیز زیباترین دختر سرزمین من، هیچ تجاوزی تو را لکه دار نخواهد کرد، تحقیر آمیز نیست، به لحظه پیروزی و آزادی فکر کن، تو قهرمان جوان یک ملت، قهرمان آزادی هستی.
پ.ن عبارت داخل گیومه اقتباس از کتاب “من می دانم چرا پرنده در قفس آواز می خواند” اثر “مایا آنجلو” است.

هۆکاری دواکەوتنی کۆنگرەی نەتەوەیی لە روانگەی کەسایەتی و لایەنە سیاسییەکانەوە + وتووێژ – کوردیا

بهزاد خوشحالی

سازوکارهای رويارويی با ماشين “انسان خوار” و “انسانیت کش” جمهوری اسلامی

بهزاد خوشحالی

رتبه ی ١٢٥ ایران در شاخص کیفیت ملی

ناسیونالیسم و مارکسیسم- بخش چهارم و پایانی

“اتحاد برای دمکراسی” یا حربه‌ای برای “تمامیت خواهی”

بهزاد خوشحالی

برای كردها، آزادی بالاتر از هر چيزی است

بهزاد خوشحالی

خاستگاه کوردها (13)

سەرچاوەکانی سەربەخۆییخوازی

سرنوشت ما

بهزاد خوشحالی